Főoldal / Blog hírek / Ezért van szüksége az agyadnak unalomra – és ezért működik a gyógyfürdőzés

Ezért van szüksége az agyadnak unalomra – és ezért működik a gyógyfürdőzés


Kevesen gondolnak rá, de az agynak szüksége van az unalomra. Nem csak úgy „jó lenne néha pihenni” szinten, hanem konkrétan működési feltételként. Az a furcsa, hogy ezt a fajta üresjáratot ma szinte teljesen kiiktattuk az életünkből.

Ezért van szüksége az agyadnak unalomra – és ezért működik a gyógyfürdőzés

Régen természetes volt. Sorban álltál, vártál a buszra, ültél valahol, és egyszerűen… nem történt semmi. Az agyad ilyenkor nem kapott új ingert, ezért elkezdett „magával dolgozni”. Feldolgozott, rendszerezett, összekötött dolgokat.

Ma ugyanez a helyzet úgy néz ki, hogy előveszed a telefonodat. A várakozás eltűnt, vele együtt az unalom is. És ezzel együtt egy fontos mentális regenerációs mechanizmus.

Itt jön képbe a gyógyfürdőzés, méghozzá egy egészen más nézőpontból.

A gyógyfürdőzés valójában a kevés helyzetek egyike, ahol mesterségesen visszahozod ezt az üresjáratot. Beülsz a meleg vízbe, és nincs feladatod. Nem kell teljesíteni, nem kell reagálni, különösebben nem kell figyelni semmire.

Jó esetben még az inger is kevés. És ez pontosan az, ami miatt működik.

Amikor a gyógyvízben ülsz és „csak vagy”, az agyad átvált egy másik működési módba. Nem kifelé figyel, hanem befelé kezd dolgozni. Ezt a háttérműködést sokszor alábecsüljük, pedig ilyenkor történik a mentális rendrakás nagy része. Ezért van az, hogy a gyógyfürdőzés után nem csak a tested könnyebb, hanem a fejed is tisztább. Nem véletlen ez az érzés.

Több dolog történik egyszerre:

Egyrészt csökken az ingerterhelés. Nincs folyamatos információ bevitel, ami „foglalná” az agyad kapacitását. Ez önmagában felszabadít mentális energiát.

Másrészt a meleg víz fizikailag is lelassít. Az izmok ellazulnak, a légzés mélyül, a pulzus csökken. Ez az idegrendszert is áthangolja egy nyugodtabb működésre. Nem vagy készenlétben, nincs sürgetés.

Harmadrészt megjelenik az unalom. Az a fajta, amit általában azonnal el akarunk kerülni.

Pedig pont ez a hasznos része. Az unalom alatt az agy elkezd szabadon kapcsolódni. Előjönnek gondolatok, amiknek napközben nincs helye. Összeállnak dolgok, amiket addig csak „cipeltél”. Sokszor ilyenkor jönnek megoldások vagy felismerések is, teljesen maguktól.

A gyógyfürdőzés ezért több, mint pihenés. Ez egy tudatosan létrehozott, ingermentes állapot, ahol az idegrendszered végre nem túlél, hanem regenerál. És ez az, amit a hétköznapokban szinte soha nem adsz meg magadnak.

Ha ki akarod használni ezt az oldalát is, érdemes egyszerűen csinálni. Amikor bemész a vízbe, ne vigyél be semmit. Ne görgess, ne hallgass semmit, ne próbáld „hasznosan eltölteni” az időt. Hagyd, hogy egy kicsit unalmas legyen. Ez nem időpazarlás. Ez az a ritka állapot, amikor az agyad végre utoléri saját magát.

És lehet, hogy pont ezért érzed úgy egy jó gyógyfürdőzés után, hogy nem csak kipihentebb vagy, hanem valahogy „rendben van minden”. 

További cikkek

Gyógyfürdőzés telefon nélkül: így lehet teljesebb a pihenés

Gyógyfürdőzés telefon nélkül: így lehet teljesebb a pihenés

A gyógyfürdőzés egyik legnagyobb értéke, hogy kiszakít a hétköznapokból. A meleg víz, a lassabb tempó, a nyugodtabb környezet mind abban segít, hogy a test és az elme végre ne teljes...
Tovább
Gyógyfürdőzés vagy wellness? Nem mindegy, mi a cél

Gyógyfürdőzés vagy wellness? Nem mindegy, mi a cél

Egy hétvégi fürdőzés sokféle lehet. Van, amikor csak ki szeretnénk szakadni a hétköznapokból, lazítani egyet a meleg vízben, szaunázni, masszázsra menni, és végre nem az órát nézni. Máskor viszont...

Tovább
Nyári gyógyfürdőzés 60 felett: így marad valódi a feltöltődés

Nyári gyógyfürdőzés 60 felett: így marad valódi a feltöltődés

A nyári gyógyfürdőzés 60 felett is lehet kellemes, pihentető és igazán feltöltő élmény. Sőt, sokaknak éppen a meleg víz, a lassabb tempó és a nyugodtabb fürdőzés adja meg azt a regeneráló érzést,...

Tovább