Unalmas a gyógyfürdőzés? – Akkor az pont jó. Miért?
Sokan mondják a gyógyfürdőzésre, hogy „jó-jó, de kicsit unalmas”. Nincs pörgés, nincs programlista, nem történik semmi látványos. Csak ülsz a meleg vízben. Csend van. Maximum néhány halk beszélgetés a háttérben.
És pontosan ez a lényeg a gyógyfürdőzésben.
A mindennapjaink nagy része túlingerelt állapotban telik. Értesítések, határidők, zaj, képernyők, folyamatos reagálás. Az idegrendszerünk ritkán kap valódi szünetet. A gyógyfürdő viszont éppen ezt nyújtja: ingerszegény, lassú, kiszámítható közeget.
A meleg víz önmagában is hat a testre. Segíti az izmok ellazulását, javítja a keringést, csökkenti a stresszhez kapcsolódó testi feszültséget. De ami legalább fontos: lelassít. Nem tudsz sietni egy medencében ülve. Nem tudsz multitaskingolni a szaunában. Ott vagy, és kész.
Sokan azért érzik unalmasnak, mert nem vagyunk hozzászokva a „nem történik semmi” élményéhez. Pedig ilyenkor történik a legtöbb - belül. Az agy átvált egy nyugodtabb működésre, csökken a készenléti állapot. Feldolgoz, rendez, regenerál.
Ez különösen fontos azoknak, akik folyamatosan felelősséget viselnek másokért. Szülőknek, segítő szakembereknek, vezetőknek. Ha mindig reagálsz, mindig döntesz, mindig figyelsz, akkor a csend először szokatlan lesz. Aztán megkönnyebbítő.
A gyógyfürdőzés nem élménypark. Nem azért jó, mert izgalmas. Hanem mert teret ad a lelassulásnak. A testnek, hogy kiengedjen. A fejnek, hogy kiürüljön. Néha az „unalmas” program az egyetlen, ami valóban feltölt.
Szóval ha legközelebb azon kapod magadat, hogy „itt tulajdonképpen semmi nem történik”, gondolj erre: lehet, hogy éppen ez az, amire a szervezetednek szüksége van.
Nem minden jó dolog hangos. Nem minden feltöltődés látványos. Gyere, gyógyfürdőzz egy “unalmasat” Sárváron!
További cikkek
Miért esik jól kiszakadni a megszokott környezetből?
Néha már az is megkönnyebbülést hoz, ha néhány órára máshol vagyunk. Nem kell hozzá hosszú utazás vagy gondosan megtervezett nyaralás. Elég lehet egy másik város, egy nyugodt séta, egy fürdőben...