Főoldal / Blog hírek / Lényegesebb, mint gondolnánk - Étkezés után ezért ne menjünk vízbe

Lényegesebb, mint gondolnánk - Étkezés után ezért ne menjünk vízbe


Étkezés után vízbe menni rendkívül rossz ötlet. Még a relax fürdőzés sem ajánlott, nem hogy a csúszdázás. Mi ennek az oka?

Lényegesebb, mint gondolnánk - Étkezés után ezért ne menjünk vízbe

Teli hassal vízbe menni gyakorlatilag tilos. Legalább egy órát mindenképpen várjunk az étel elfogyasztása után. Nehezebb fogások esetén még ennél is hosszabb időt tanácsos várni. És ez érvényes a klasszikus, lazítós fürdőzésre is. De az úszásra, a csúszdázásra különösen. Ellenkező esetben hányingerünk lehet és/vagy visszajöhet az étel, ami akár légzési nehézségekhez, szélsőséges esetben fulladáshoz vezethet. Erre a szülőknek különösen figyelni kell. Sajnos gyakran fordul elő, hogy azért következik be tragédia, mert a gyermekeket túl hamar engedték be a vízbe. Természetesen az étkezés utáni várakozásra vonatkozó szabály a felnőttekre is vonatkozik. Vagyis hiába a magabiztosság és az úszástudás, teli gyomorral tilos a vízbe menni.

De mi a pontos ok?

Az egyik legfőbb ok a vérkeringés megváltozása az étkezés következtében. Amikor eszünk, a szervezetünk a gyomor- és bélrendszer felé irányít több vért, hogy segítsen az emésztésben. Ez azt jelenti, hogy kevesebb vér áll rendelkezésre az izmok számára, beleértve az úszáshoz szükséges izmokat is. Ennek következtében könnyebben elfáradhatunk, görcsöt kaphatunk, ami vízben különösen veszélyes lehet.

A másik fontos szempont az, hogy a gyomor teli állapotban nagyobb nyomást gyakorolhat a rekeszizomra, ami légzési nehézségeket okozhat. Ez különösen fontos úszás közben, amikor elengedhetetlen a megfelelő légzéstechnika a biztonságos és hatékony mozgáshoz. A légzési nehézségek könnyen pánikhoz vezethetnek, ami növeli a fulladás kockázatát.

Az étel visszaáramlása, azaz a reflux is gyakrabban fordulhat elő teli gyomorral. Ez különösen problémás lehet vízben, mivel hányinger, hányás, sőt fulladás is előfordulhat, ha a hányadék a légutakba kerül.

Fontos továbbá megjegyezni, hogy a különféle úszási és vízi tevékenységek során a szervezet hirtelen hőmérséklet változásoknak van kitéve, ami szintén stresszt okozhat az emésztőrendszernek és a szív- és érrendszernek. Ez fokozhatja az említett problémák kialakulásának az esélyét.

Mindezek figyelembevételével tehát az étkezés utáni várakozás nem csak egy régi babona, hanem tudományosan megalapozott szabály, ami a biztonságunkat szolgálja. Gyermekek és felnőttek számára egyaránt fontos, hogy betartsák ezt az előírást, így elkerülve a vízben való rosszullétek és balesetek kockázatát.

https://www.bbc.com/future/article/20130401-can-you-swim-just-after-eating

További cikkek

Kültéri éjszakai fürdőzés és csillagles

Kültéri éjszakai fürdőzés és csillagles

A csillagos égbolt kémlelése mindig remek élmény, de gyógyfürdőzés közben talán még különlegesebb. Kimondottan télen, amikor a gőzölgő gyógyvízből tesszük mindezt. 

Tovább
A test és a lélek harmóniáját keressük - 2025-ös wellness trend

A test és a lélek harmóniáját keressük - 2025-ös wellness trend

Ma már a mentális jóllét erősítése az egyik legdominánsabb motiváció, amikor wellness hétvégét foglalsz. A 2025-ös előrejelzések szerint az utazók kiemelt célja, hogy a pár napos feltöltődés alatt...

Tovább
Kipihenni a pihenést - Erre figyelj gyógyfürdőzés után

Kipihenni a pihenést - Erre figyelj gyógyfürdőzés után

Paradox elmélet, de szükséges. Ahhoz, hogy a gyógyfürdőzés előnyeit maximálisan kiélvezhessük, a gyógyvizes wellness pihenés után extra pihenéssel is szükséges kalkulálni. Mit jelent ez?
Tovább