Főoldal / Blog hírek / Pihentet, de közben mégis rengeteg energiát használ fel - Miért fáraszthat el a gyógyfürdőzés?

Pihentet, de közben mégis rengeteg energiát használ fel - Miért fáraszthat el a gyógyfürdőzés?


A gyógyfürdőzés alapvetően a pihenést és a jóllétet segíti, mégis komoly energiabefektetéssel jár. Hogyan lehetséges ez? A víz magas hőmérsékletével való megküzdés, az ásványi anyagok felvétele, a hidrosztatikai nyomás ellensúlyozása, a relaxáció és a méregtelenítés mind-mind feladatot ad a szervezetnek. Vagyis, amíg a vízben lazítunk, valójában komoly munkát adunk a testünknek. Nézzük mindezt kicsit részletesebben!

Pihentet, de közben mégis rengeteg energiát használ fel - Miért fáraszthat el a gyógyfürdőzés?

A gyógyfürdőzés és a szervezet energiafelhasználása

A gyógyvizek hőmérséklete gyakran 36-40 fok között mozog, ami meghaladja a testünk normál hőmérsékletét. A meleg víz hatására a test fokozza a vérkeringést, mivel próbálja visszaállítani a hőmérsékleti egyensúlyt. Ennek eredményeként az erek kitágulnak, hogy több vér áramoljon a bőrfelszín közelébe, segítve a hűtést. Ez a vérkeringési folyamat jelentős energiafelhasználással jár, és mivel az erek kitágulnak, a szívnek is fokozott munkát kell végeznie, ami fáradtságot idézhet elő.

Az ásványi anyagok felszívódása

Az ásványi anyagok a bőrön keresztül felszívódva jótékony hatással vannak a szervezetre, ugyanakkor a hirtelen változások vagy a túl magas koncentrációk megzavarhatják az elektrolit-egyensúlyt. Ennek helyreállítása energiaigényes folyamat, ami kimerítheti a testet.

A hidrosztatikai nyomás és a többletmunka

A gyógyvízben keletkező hidrosztatikai nyomás miatt nemcsak a keringési rendszer, hanem a mozgásszervi rendszer is fokozott munkára kényszerül. Az izmoknak és az ízületeknek is extra erőfeszítéseket kell tenniük, hogy a vízben megfelelően mozgassák a testet. Ez nemcsak a keringést, hanem az egész mozgásszervi rendszert igénybe veszi, energiát emésztve fel.

A méregtelenítés

A gyógyfürdőzés során fokozódik az anyagcsere, ami segíti a felhalmozódott toxinok eltávolítását. A méregtelenítés folyamata energiaigényes, és aktiválja a veséket, a bélrendszert és a bőrt, hogy megszabaduljunk a felhalmozódott anyagoktól. Ez szintén hozzájárul a fáradtsághoz.

Relaxáció és fáradtság

A gyógyfürdőzés egy mély relaxációs állapotot idéz elő, ami segít a testnek és az elmének "elengedni" a napi feszültségeket. Ez a pihenés csökkenti a stresszt, de a relaxáció fiziológiai hatásai miatt a test hajlamosabb a pihenés utáni fáradtságra. A mély relaxáció ugyanakkor hozzájárul a test regenerációjához, ami hosszú távon kifejezetten jótékony hatással van a közérzetre.

Mindezeket végiggondolva felmerül a kérdés: Érdemes gyógyfürdőzni, ha közben ennyi energiát használunk fel?

A fenti folyamatok mind jótékonyan hatnak a szervezetre. Az adott pillanatban valóban csökkenhet az energiaszint, de a gyógyfürdős kikapcsolódás hosszú távon rendkívüli mértékben hozzájárul a jólléthez és a testi-lelki regenerálódáshoz.

Persze az optimális eredmény és a gyógyfürdőzés élményének elérése érdekében nem árt odafigyelni a fürdőzés-pihenés egyensúlyra. Ahhoz, hogy ne merüljünk ki teljesen, tanácsos 15-20 perces fürdőzési időkkel számolni. Az egyes gyógyvizes időszakok között pedig 20-30 percet pihenni. Ezt a ciklust maximum 3-4 alkalommal ismételjük meg. Ha betartjuk ezt a “szabályt”, az segít fenntartani a kellő energiaszintet, és lehetővé teszi, hogy a szervezet ne terhelődjön túl.

Mindezekhez hozzá kell tenni, hogy az ajánlott fürdőzési idő függ az egyén egészségi állapotától is. Vagyis: ha például magas vérnyomással, keringési problémákkal küzdesz, a gyógyfürdős kúra előtt mindenképpen érdemes orvosi konzultációt kérni, akárcsak más egészségügyi panaszok esetén.

További cikkek

Nem csak a fürdőzés korlátlan - A szállásdíj a szaunázás lehetőségét is tartalmazza

Nem csak a fürdőzés korlátlan - A szállásdíj a szaunázás lehetőségét is tartalmazza

A Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdővel közvetlenül átjárható VitalMed hotel vendégei számára nem csak a fürdőzés korlátlan, hanem a szaunázás lehetősége is adott. 

Tovább
Így lesz tökéletes a szauna gőze

Így lesz tökéletes a szauna gőze

A gőz adja a szaunázás egyik kulcsélményét. Ezért, ha annak a minősége nem ideális, a szauna hatás sem lehet igazán tökéletes. Mit tegyünk, hogy pont megfelelő legyen a gőz a szaunában?

Tovább
A kültéri gyógyfürdős lazításkor felszálló gőzben minden feszültség elillan

A kültéri gyógyfürdős lazításkor felszálló gőzben minden feszültség elillan

A téli wellness egyik legkedveltebb eleme a kültéri gyógyvizes fürdőzés. Ilyenkor valami megmagyarázhatatlan nyugalom kerít minket a hatalmába. Mintha egyetlen varázsütésre minden lelassulna és...

Tovább