Főoldal / Blog hírek / Miért olyan hatékony kikapcsolódási módszer a gyógyvízben való elmerülés? - A “blue mind” teória

Miért olyan hatékony kikapcsolódási módszer a gyógyvízben való elmerülés? - A “blue mind” teória


A tanulmányok azt mutatják, hogy mivel testünk 70 százaléka vízből áll, az agyunk azonnal megnyugszik, és pozitív reakciót ad, amikor vízben vagyunk. Ez azt jelenti, hogy például a termálvízben való elmerüléskor az agyban növekedhet a pozitív érzést generáló neurokémiai anyagok mennyisége, ezáltal csökkenhet a stressz és a szorongás.

Miért olyan hatékony kikapcsolódási módszer a gyógyvízben való elmerülés? - A “blue mind” teória

Ez a hatás azonban nem korlátozódik csak a gyógyvízre. Sokan azért szeretik az úszást, mert nem csak fizikailag mozgat meg, hanem mentálisan is ellazít. Az úszás utáni jó hangulat nagyban köszönhető annak, hogy az agyban új neuronok jönnek létre, amik akár a stressz okozta „agykárosodást” is képesek helyrehozni.

És ugyanez a helyzet a strandolással és minden egyéb vízi élménnyel.

Mi az a “blue mind”, azaz a “kék elme” teória?

A "blue mind" az az enyhén meditatív állapot, amibe az emberek víz közelében, vízben elmerülve kerülnek. A "blue mind" a vízzel kapcsolatos béke állapotának leírására használt kifejezés, ami mély nyugalmat és elégedettséget eredményez.

A jelenség mögötti kémia

Ahogy a bevezetőben is említettük, a testünk 70 százaléka vízből áll. Így ha víz közelébe kerülünk, természetesen módon javul a belső egyensúly- és komfortérzetet. Aminek kémia vonatkozása is van. A víz növeli a jó közérzet hormonjának nevezett dopamin-, valamint a boldogsághormon, a szerotonin szintjét. Emellett az oxitocin mennyisége is nő - amit az ölelkezés hormonjaként is ismernek. Nem mellesleg a víz csökkenti a stresszhormonnak nevezett kortizolszintet.

A vízben minden “kisimul”.

Röviden: A vízbe merülés kiegyenlíti a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer működését, ami hozzájárul a test és az elme egyensúlyához és a mélyebb relaxáció eléréséhez.

Összegezve: a gyógyvízben való elmerülés, valamint általában a vízben eltöltött idő számos pozitív hatással bír a mentális és fizikai egészségre. A "blue mind" teória, ami a víz közelségével járó meditatív állapotot írja le, rámutat arra, hogy a víz különleges szerepet játszik a stressz csökkentésében és a jó közérzet növelésében. Legyen szó úszásról, gyógyvízben való relaxálásról vagy egyszerűen a víz közelségének élvezetéről, a víz pozitív hatásai tudományosan is igazoltak és könnyen elérhetők a mindennapi életünkben.

Neked is jól jönne egy hatékony mentális kilapcs’? Várunk Sárváron! Akár strandolás, úszás, akár gyógyvízben való relaxálás van tervben, a sárvári fürdő ideális választás. Tudj meg többet arról, hogy milyen szolgáltatásokkal várunk.

További cikkek

Nem csak a fürdőzés korlátlan - A szállásdíj a szaunázás lehetőségét is tartalmazza

Nem csak a fürdőzés korlátlan - A szállásdíj a szaunázás lehetőségét is tartalmazza

A Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdővel közvetlenül átjárható VitalMed hotel vendégei számára nem csak a fürdőzés korlátlan, hanem a szaunázás lehetősége is adott. 

Tovább
Így lesz tökéletes a szauna gőze

Így lesz tökéletes a szauna gőze

A gőz adja a szaunázás egyik kulcsélményét. Ezért, ha annak a minősége nem ideális, a szauna hatás sem lehet igazán tökéletes. Mit tegyünk, hogy pont megfelelő legyen a gőz a szaunában?

Tovább
A kültéri gyógyfürdős lazításkor felszálló gőzben minden feszültség elillan

A kültéri gyógyfürdős lazításkor felszálló gőzben minden feszültség elillan

A téli wellness egyik legkedveltebb eleme a kültéri gyógyvizes fürdőzés. Ilyenkor valami megmagyarázhatatlan nyugalom kerít minket a hatalmába. Mintha egyetlen varázsütésre minden lelassulna és...

Tovább